Tüvasaş - ICNN

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. 25 Ekim 1951 tarihinde “Vagon Tamir Atölyesi” adıyla faaliyete geçirilmiştir.

1961 yılından itibaren Adapazarı Demiryolu Fabrikasına (ADF) dönüştürülen kuruluşta, 1962 yılında ilk vagon üretilmiştir.

1971 yılında başlanan ihracat çalışmaları neticesinde Pakistan ve Bangladeş’e toplam 77 vagon ihraç edilmiştir.

1975 yılında “Adapazarı Vagon Sanayi Müessesesi” (ADVAS) adını alan tesislerde uluslararası standartlarda RIC tipi yolcu vagonlarının üretimine geçilmiştir.

1976 yılından itibaren Alstom firmasının lisansı ile elektrikli banliyö dizileri üretimine başlanmış ve toplam 75 dizi (225 adet) üretilerek, TCDD’ye teslim edilmiştir.

Bugünkü statüsünü 1986 yılında kazanan Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), yolcu vagonları ve elektrikli dizi imalatlarının yanı sıra araştırma geliştirme faaliyetleri ve mühendislik hizmetleri konularında da atılımlar yapılarak yeni projelere yoğunluk verilmiştir.

Hem sermayedarı, hem de tek müşterisi konumunda olan TCDD için, 31.12.2015 tarihi itibariyle 1.884 adet yolcu vagonu imalatı ile 37 bin 403 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonunu yapmış olan TÜVASAŞ, ülkemizi raylı taşıtlar alanında dışa bağımlı olmaktan çıkarmanın yanında milli ekonomimize de önemli miktarda katkı sağlamaktadır. İCNN Demiryolları olarak yerli ve milli teknolojimizle üretilmiş TÜVOSAŞ ürün gamının tüm dünyaya satışı, satış sonrası desteğini vermekteyiz.

Ürün Portföyü


Tren Setleri

Tren Setleri

TVS-2000 Serisi

Modernizasyon Vagonlar

Diğer Ürünler